«Зона перехоплення дрона – кут 30%. Наводь і тримай, щоб збити йому звʼязок з оператором», – пояснює інструктор. Полігон на Львівщині заливає весняним сонцем, а на відстані 200 метрів і на висоті близько 20 зависає Mavic 3 – безпілотник від китайської компанії DJI, який на фронті для розвідки і не тільки активно використовують і наші бійці, і росіяни.
Я натискаю на кнопку рушниці, що виглядає, наче її відібрали у піхотинця з «Зоряного десанту» Хайнлайна, і Mavic невдоволено летить назад – до свого оператора.
Як до цього дійшло? Українська компанія Piranha-tech, яка виготовляє антидронові рушниці, радари та станції радіоперешкод та постачає їх на фронт, запропонувала журналістам власноруч потестувати, як насправді працюють антидронові рушниці і подивитися на проєкт екосистеми, що має закрити від ворожих дронів ціле місто.
Просити SPEKA двічі не довелося, тож тепер ділимося з читачами своїм досвідом полювання на Mavic, історією, як криворізька компанія закриває небо над Дрогобичем, і деталями, які треба врахувати, якщо вам до рук потрапила антидронова рушниця.
До повномасштабної війни криворізька компанія Piranha-tech продавала радіоелектронні системи, зокрема військові джамери та антидронові системи, у 25 країн світу.
Російська агресія змусила компанію релокуватися на Львівщину, і саме тут у жовтні 2022 року Piranha-tech разом з міською владою Дрогобича запустила пілотний проєкт «Закрите небо» – систему, що має повністю убезпечити від ворожих дронів місто і околиці в радіусі 15 км.
Зараз у місті працюють 2 базових комплекси протидії неозброєним безпілотникам, 6 базових комплексів протидії дронам, 2 мобільні комплекси (на авто). Патрулювання ведеться цілодобово – оснащена антидроновими рушницями група виїжджає на місце, щойно отримує сигнал про зафіксований безпілотник.
Побачити один з двох мобільних комплексів, що патрулюють місто, мені вдалося вже за півгодини – камуфльована автівка привезла два зразка антидронових рушниць, трьох- та пʼятидіапазонну, на тестування.
На іншому краю полігону оператор готував до запуску «жертву» – дрон Mavic 3, мабуть, найпоширеніший на сьогодні комерційний безпілотник, що використовують на фронті.
Системи Pirahna-tech виявляють 100% дронів у радіусі досяжності радарів, а ефективність збиття становить майже 80%. Але можливий і friendly fire – якщо система зафіксує у радіусі своєї дії незареєстрований дрон, він теж буде законною ціллю.
Мобільний комплекс для полювання на ворожі дрони. Фото: miam_iason для SPEKA
Спорядження мисливця за дронами (who are you gonna call?) складається з власне самої рушниці, яка важить близько 4 кг, та рюкзака з акумулятором, охолоджувачем та апаратурою – ще близько 15. Рушниця Pirahna-tech зʼєднана з рюкзаком дротом, що дозволяє продовжити роботу системи до 120 хвилин (для порівняння, стандартний час роботи антидронової рушниці на одному заряді – близько півгодини). На повну зарядку рушниці знадобиться 5 годин.
Принцип дії антидронової рушниці
Тож антидронова рушниця – річ нелегка і недешева: ціна однієї 3-діапазонної рушниці Piranha-tech — 480 тис. грн, 5-діапазонної — 580 тис. грн.
А от користуватися нею доволі легко, якщо можете в уяві намалювати кут у 20 градусів і захопити у цей кут ворожий дрон.
Як працює антидронова рушниця і до чого тут діапазони? Завдання антидронової рушниці – розірвати звʼязок між ворожим БПЛА і його оператором.
Для цього рушниця передає сигнал на тій самій частоті, на якій тримають звʼязок дрон та оператор, але більш потужний, і перебиває ворожий контакт.
Вага рушниці – близько 4 кг, рюкзака зі спорядженням – до 15 кг. Фото: miam_iason для SPEKA
Дрон залежно від своїх налаштувань або повертається до оператора, або (якщо тримати його за допомогою сигналу рушниці) зависає в повітрі, доки не перекинеться через вітер чи не вичерпає свій заряд.
Важливий нюанс – навіть якщо ви успішно посадили ворожий дрон, його в жодному разі не можна брати руками. Дрон може нести вибухівку, може отримати сигнал на самознищення (щоб уникнути цього, треба тримати його під сигналом рушниці).
Коли дрон потрапляє під «удар» рушниці, оператор втрачає з ним звʼязок. Фото: miam_iason для SPEKA
Якщо ви, як і я, за останній місяць були в спортзалі два рази, то щоб вдягти рюкзак з антидроновою начинкою, вам знадобиться хтось, хто потримав би рюкзак. Рюкзаки, до речі, українського виробництва – їх шиє релокована до Львова харківська компанія.
Загалом, як розповіли у Piranha-tech, близько 60% складових рушниці виготовлені в Україні, за кордоном купують лише ті деталі, що не мають якісних локальних аналогів.
Щойно ви залізли у рюкзак (бажано – якщо в процесі не заплутались у дроті і не впустили рушницю), дискомфорт фактично зникає: фіксація рюкзака на талії дозволяє перерозподілити вагу, тож з ним можна навіть побігати навздогін за дроном. Може, не марафон, але спринт собі точно дозволити можна.
Наступний етап – захопити у вже вказаний вище кут у 30% ворожий дрон і натиснути кнопку. З тестовим було набагато легше, адже він літав у полі зору, спрощуючи мені задачу. Але радіус дії рушниці – до 2 тис. метрів, тож ціль може бути і невидимою, і тоді доведеться покладатися на отримані від радара дані про положення дрона.
Військових, яким компанія передає свої антидронові комплекси, навчають, як правильно користуватися рушницею, на Львівщині. Щоб опанувати рушницю на достатньому для використання рівні, потрібно від двох днів.
Коротка відповідь – поки що ні. Головна проблема, яка не дозволяє збивати шахеди з антидронових рушниць – іранські дрони мають одразу декілька систем наведення, тож якщо заглушають одну частоту – ворожий безпілотник перемикається на іншу.
Проте, за словами першого заступника гендиректора Piranha-tech Юрія Момота, зараз у Кривому Розі тестують рішення, яке може вирішити це питання. Найближчим часом у компанії обіцяють розказати про результати роботи над проєктом, що буде ефективний і проти іранських дронів.
Антидронова рушниця може виглядати як завгодно – адже по суті це просто передавач з кількома спрямованими антенами. Традиційної форми їй надали, адже так військовим зручніше і звичніше нею користуватися.
Ні, антидронова рушниця не дає відбою, вібрації тощо при «пострілі». Побачити, що вона працює, можна по реакції дрона, в який ви поцілили, якщо він знаходиться у полі зору.
Потужність звичайної антидронової рушниці – до 100 Вт. Для порівняння, потужність мікрохвильовки – від 150 до 900 Вт залежно від режиму. Тим не менш, інструктори радять під «дуло» рушниці, яка працює, не потикатися.
Ціна однієї 3-діапазонної рушниці — 480 тис. грн, 5-діапазонної — 580 тис. грн.
Для армії вартість антидронового ротного комплексу — 5 млн грн. Дозволяє прикрити ділянку фронту у 6 км.
У компанії кажуть, що зазвичай ремонт (від відправки до повернення) займає близько трьох днів, з них два йдуть на пересилання «Новою поштою».