Скільки грошей витратили на оборону України? Багато що, звісно, є таємницею. Однак ми вияснили, з чого складається «бюджет війни». Читайте у першому матеріалі спецпроєкту про джерела фінансування оборони країни, тонкощі розподілу грошей і потреби, які вони покривають.
Дві третини українців пережили розлуку з близькими, майже половина — обстріли та бомбардування, 31% — смерть рідних. Як можна вберегтися від цього надмірного стресу, захистити дітей і покращити свій стан у стресових ситуаціях? Пояснює Катерина Новікова, психотерапевтка та засновниця Центру клінічної психології.
Під час Холодної війни популярності набуло поняття «червоних ліній», які не можна переступати. Проте з часом стало зрозуміло, що ці «червоні лінії» рухомі, а погрози — примарні. І хоча українці перетворили загрозу ядерки на мем, ймовірність її застосування не зщезає й лякає партнерів. Розказуємо, як змінюватися наративи і погрози кремля.
Підвищення рівня політичної нестабільності, відмова країн Заходу від імпорту з рф та постачання туди своїх товарів — це навіть не половина факторів, що демонструюсь вплив війни на світові ринки. Читайте аналіз, які сфери постраждали найбільше, що там з економічними наслідками та що кажуть прогнози.
«Зоопарк» — саме так іноді військові називають доступний Україні склад зброї. Усе через велику мішанину різних типів озброєння від понад 30 країн та особливості обслуговування. І хоча будь-яка технологія корисна для війська, частина не виправдала сподівань. Ми розібралися, як підсилювали армію іноземні союзники та власний ОПК.
Індустріальний сектор колись був основою української економіки. Однак зараз через його руйнування і захоплення пошкодились ланцюжки постачання і втратився доступ до ключових ресурсів, ринків. У результаті – валова додана вартість впала на 21%. Розповідаємо, які топ-10 найбільш зруйнованих промислових активів і як експерти оцінюють втрати.
Війна сприяла нестабільним і високим цінам на сировинні товари та енергоносії. Це посилило нестачу продовольства та спонукало інфляцію в багатьох регіонах світу.
Хоча ціни на енергоносії та зерно знизилися порівняно з піковими значеннями середини 2022 року, ризики їхнього повторного зростання зберігаються. Європа все ще може зіткнутися з проблемами своєї енергетичної безпеки.
Близько мільйона українців долучились до лав захисників. Кілька мільйонів залишили Україну. Маємо найгірший показник смертності серед 229 країн світу — 18,6 на 1 тис. населення. Рівень народжуваності не кращий — 6 дітей на 1 тис. населення. Читайте, який масштаб проблем і як український бізнес переживає дефіцит людей.
Якщо суспільство хворіє на амнезію, то воно або буде знищене, або весь час ходитиме по колу. Але парадокс у тому, що українці не мають досвіду вшанування героїв — є лише залишки радянського «побєдобєсія». Як цьому завадити? Про історичну пам’ять, створення традиції та зміну ставлення до полеглих розповідають історик та менеджерка проєкту «Вшануй».
Україна виготовляє самохідну артилерію, різноманітні дрони, снаряди, системи ППО та ЗРК. Усе це є частиною системи ОПК, до якого залучено майже 300 тис. людей зі складною ієрархією, логістикою, виробничими циклами. Ми проаналізували, що відомо про обсяги виробництва зброї, як змінився ОПК від початку повномасштабної війни та хто його фінансує.
Українська економіка вже відштовхнулася від дна і має два сценарії розвитку — помірний і сприятливий. Проте продовження виснажливої війни зменшує шанси на швидкі реформи та економічне диво. Розбираємось, чи вдасться все ж таки застрибнути у вікно можливостей.
Бахмут, Вугледар, Торецьк, Маріуполь, Вовчанськ, Рубіжне, Авдіївка. Ці міста відомі великою кількістю промислових обʼєктів: від шахт до виготовлення вина. Які з цих підприємств вдалось евакуювати, що відбувається під час окупації та чи залишилось щось від зруйнованих міст – читайте в матеріалі.
Українські кібервійська завдають шкоди економіці, обороні та національній безпеці росії у цифровому просторі. У той час, ГРУ, ФСБ та інші російські держустанови мають власні кіберпідрозділи, які намагаються знищити Україну. Розповідаємо, як захиститися в мережі.